Słuchaj radia TJS na żywo

DasCoin pod lupą służb. Liderzy firmy o przesłuchaniach przez CBŚ: „mówmy jednym głosem” – Business Insider

Business Insider opisał wątek podjęcia działań przez CBŚ ws. działalności DasCoina i filmu wypuszczonego przez Fundację Trading Jam, w którym główne role zajmują liderzy DasCoina.

Cały artykuł autorstwa Piotra Pilewskiego dostępny jest TUTAJ.

Wybrane fragmenty artykułu dotyczące Fundacji Trading Jam:

„- Chodzi o to, żeby wszyscy mówili jednym językiem, tak, jak to faktycznie wygląda – mówił jeden z liderów DasCoin Jakub D. Firmie od kilku miesięcy przygląda się prokuratura i CBŚ. – Dla naszego wspólnego dobra, nie wykonujcie żadnych pochopnych ruchów. Jeśli dostaliście wezwanie mailowe na przesłuchanie, to nie macie obowiązku odbierania tych wezwań – dodawał Grzegorz F. na nagraniu opublikowanym przez Fundację Trading Jam.”

„Film pochodzi z wewnętrznej grupy, gdzie promotorzy DasCoina mówili współpracownikom, jak mają się zachowywać w związku z przesłuchaniami przez CBŚ. Materiał umieściła na swoim kanale YouTube Fundacja Trading Jam, która – jak pisaliśmy w październiku – złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez DasCoin. Niezależnie od niej, prokuraturę zawiadomił też UOKiK. Chodzi o możliwość „doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, przez osoby +naganiające+ na zakup licencji, która według zapewnień promotorów programu, miała uprawniać do wydobywania kryptowaluty”.

„Materiał od jednego z liderów projektu DasCoin, który zdecydował się na współpracę”

„Liderzy (na nagraniu, które zostało opublikowane przez Trading Jam, mają rozmazane twarzy) wyjaśniają, że nie tylko prokuratura, ale i Centralne Biuro Śledcze interesuje się sprawą DasCoina. Zapewniają też, że wszystkie osoby, które zostały wezwane na przesłuchanie do CBŚ, mogą liczyć na pomoc prawników firmy. Z kolei osoby, które już umówiły się na spotkanie ze śledczymi, są przez nich zachęcane do przełożenia tego spotkania i pójścia tam tylko w obecności prawników.

„Trading Jam podaje, że materiał pochodzi od jednego z liderów projektu, który zdecydował się na współpracę.”