Słuchaj radia TJS na żywo

Raport w sprawie działań XTB – MASTER CHEAT

W trakcie piątkowej konferencji XTB, którą organizuje pod nazwą „Masterclass” już było apogeum na granicy tolerancji zamiatania sprawy pod dywan przez jednego z największych brokerów w Polsce oraz Europie. Jako fundacja musieliśmy działać wręcz partyzancko, aby podkreślić na szerokiej publiczności, że w Polsce nie ma przyzwolenia na takie traktowanie inwestorów, którym należy się odszkodowanie. Wzięliśmy banery, koszulki i wyszliśmy protestować przed konferencją Masterclass, a tak naprawdę MASTER CHEAT. Początkowo działania fundacji były marginalizowane przez scenę w Polsce. Po manifestacji biegun się zmienia.

Kalendarium XTB

01.2014 – 03.2016 – okres tzw. niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji zleceń przez spółkę X-Trade Brokers (XTB). Później ten sam okres badał KNF.

03.2016 – moment kiedy spółka X-Trade Dom Maklerski (XTB) zaczęła przygotowania do debiutu na parkiecie GPW.
XTB zastrzegł w regulaminie, że może odrzucić zlecenie, jeśli między jego złożeniem a zawarciem transakcji cena instrumentu „zmieniła się w sposób istotny”.

06.05.2016 – debiut spółki na GPW. KNF rozpoczyna kompleksową kontrolę działalnośći XTB za okres wymieniony na samym początku historii.

09.2016 – koniec kontroli KNF: wynik to 50 różnego rodzaju naruszeń przepisów prawa i wewnetrznych regulacji XTB oraz wydaje 47 zaleceń pokontrolnych. Broker nie zgadza się z uwagami.

02/03.2017 – do prokuratury wpływa zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

11.2017 – KNF wszczyna postępowanie administracyjne przeciwko spółce XTB. Broker wydaje oświadczenie w którym nie zgadza się z uwagami KNF.

12.11.2017 – publikacja artykułu Dawida Tokarza w Pulsie Biznesu pt. “Prokuratura prześwietla XTB”

13.11.2017 – okładka papierowego wydania “Puls Biznesu” to “XTB ma śledczych na karku”. Akcje spółki po publikacji w jeden dzień spadają o ponad 40% (ćwierć miliarda złotych). Najniższe notowanie od debiutu.
Natychmiastowa decyzja fundacji Trading Jam m.in przez usunięcie logotypu spółki z baneru.

18.08.2017 – wszczęcie śledztwa i gromadzenie dowodów dot. m.in stosowania tzw. niesymetrycznego parametru modelu egzekucji zleceń.

18.09.2018 – KNF nakłada rekordową karę za dewiację w wysokości 9,9 mln PLN (Komisja ustaliła, że XTB od 1 stycznia 2014 r. do 31 maja 2015 r. stosował niesymetryczne ustawienie parametru „deviation” – czytamy w komunikacie Komisji). Spółka odwołuje się od decyzji nadzorcy.

19.03.2019 – Trading Jam wzywa całą scenę trejderską na swoim FP do zajęcia stanowiska przez wszystkich “influencerów”oraz przyłączenia się do protestu, aby ramię w ramię stanąć po stronie poszkodowanych inwestorów.

21.03.2019 – fundacja Trading Jam Session wysyła list otwarty do Przewodniczącego KNF w sprawie ujawnienia raportu z kontroli XTB za lata 2014/2016.

25.03.2019 – Spółka X-Trade Brokers zgarnia statuetki InvestCuffs 2019 w kategorii “Polski Broker Forex Roku/ Polski Broker CFD Roku/ Kampania Marketingowa Roku”. Raport KNF wciąż nie jest ujawniony. Poszkodowani wciąż nie odzyskali środków.

10.09.2019 – Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymuje karę 9,9 mln PLN kary KNF (“WSA całkowicie podzielił zdanie Komisji Nadzoru Finansowego, że XTB pogwałcił prawny nakaz uwzględniania najlepiej pojętego interesu klientów, bo w ogóle nie informował ich o stosowanych przez siebie parametrach”), drugi zajmuje się pozwem przeciwko brokerowi w wysokości 7 mln PLN. Na ten dzień policja przesłuchała również 283 pokrzywdzonych.

Fundacja TJS manifestuje

Działając w imieniu poszkodowanych inwestorów złapaliśmy za banery oraz koszulki i ruszyliśmy pod miejsce, gdzie XTB organizowało swoją konferencją, aby pokazać światu, że klient w Polsce potrafi walczyć o swoje. To co zawsze wspominamy, musimy pokazać siłę, że walczymy o sprawiedliwość bezwzględnie przeciwko każdej instytucji, która łamie prawo i nie chce rozliczyć się przed poszkodowanymi. Każda taka akcja czyni polską scenę silniejszą.

Zachodnie media zaczynają informować co się dzieje w Polsce

X-trade brokers jest brokerem globalnym, a wyrok zapadł tylko w Polsce. Poszkodowani mogą być tak naprawdę na całym świecie, a zamiatanie sprawy w Polsce, czyli gaszenie w zarodku mogło uchronić brokera i jego zagranicznych klientów przed prawdą.

Solidarnie ponad podziałami

Najważniejszym punktem zwrotnym w działaniach na pewno była reakcja przedstawicieli różnych środowisk. Bez solidarnego podejścia akcja na pewno by nie nabrała takiej siły. Najważniejsze jest wsparcie drobnych inwestorów oraz tych większych, publicystów, blogerów w walce porównywalnej do biblijnego fragmentu walki Dawida z Goliatem. Musimy położyć kres bezkarności instytucji finansowych, korporacji, które mają do dyspozycji potężne budżety marketingowe, a stać ich nawet na to, aby organizować konferencję na skalę ogólnopolską po to, aby przykryć nierozliczone rachunki.

XTB obecnie ma naprawdę ciężką sytuację w środowisku, ponieważ dochodzą kolejni, którzy zrywają współpracę marketingową.