Legenda Wall Street. To doświadczenie sprawiło, że nie chciał ponownie zaangażować się w szkolenia.

Istnieje duża różnica między hazardem a spekulacją, mówi Victor Sperandeo, lepiej znany na Wall Street jako “Trader Vic”. “Hazard jest wtedy, gdy sztuka wygrywania jest przeciwko Tobie”, powiedział Sperandeo, 30-letni weteran handlu rynkowego i autor dwóch książek o spekulacji. “Spekulacja jest wtedy, gdy szanse są na Twoją korzyść”. Sperandeo, prezes Trader Vic Investments L.L.C. z siedzibą w kowbojskim Dallas, daleko od zgiełku Wall Street.

Jako nastolatek, zarabiał na życie grając w pokera i szybko nauczył się, że wygrana to po prostu kwestia zarządzania kartami. Zapamiętywanie ważnych kombinacji kart okazało się katalizatorem udanej kariery w spekulacji giełdowej. W wieku 20 lat, Sperandeo zbadał sekcję zatrudnienia New York Timesa i znalazł trzy zawody płacące ponad 25 000 USD wynagrodzenia początkowego. Nie posiadając wykształcenia, aby zostać fizykiem lub biologiem, zdecydował się na OTC (over-the-counter – obrót pozagiełdowy), nawet jeśli nie był do końca pewien, co dokładnie to oznacza. Uparł się na samokształcenie w tej dziedzinie pożerając każdą książkę traktującą o spekulacji oraz handlu na giełdzie jaką tylko mógł znaleźć.

Po paru przygodach w zawodach nie związanych ze spekulacją zaczynała go ogarniać obsesja jak wbić się w to środowisko. Jego szansą, aby wejść w świat giełdy było stanowisko chłopca od notowań.

Upłynęło trochę czasu jak przyszła gwiazda Wall Street wciągnęła się w pracę z pozycji planktonu w firmie jak wtedy określano jego stanowisko i przekonał jednego z kierowników do swojej fotograficznej pamięci wmawiając, że dzięki niej jest geniuszem. Jak po latach Sperandeo się przyznał to było kłamstwo, aby zwrócić na siebie uwagę. Typowy karciany blef. Co prawda zapamiętał wszystkie symbole, ale wkuwając po nocach. Kierownik biura był pod wrażeniem, ponieważ pracował na Wall Street od 35 lat i nadal nie znał wszystkich symboli.

W 1969 roku na rynku niedźwiedzi, Sperandeo szukał większej niezależności w swoich decyzjach transakcyjnych i podjął pracę na zlecenie.

Brak stałej pensji, a jedynie premia od prowizji nie budowała u Sperandeo desperacji, którą znamy lub sobie wyobrażamy jeżeli Nasz jedyny dochód jest uzależniony od zysków z giełdy. W pół roku osiągnął wynagrodzenie w wysokości 50 000 USD z prowizji co było równowartością pensji jego szefa. Zaproponowano mu 20 000 USD wynagrodzenia oraz bardzo skomplikowany system premiowy, więc Vic będąc już pewniejszym traderem przeniósł się do innej firmy.

Po podobnych rezultatach w następnej firmie, Sperandeo zdał sobie sprawę, że aby osiągnąć pełny sukces, musi wziąć sprawy we własne ręce i pracować na swój rachunek. W 1971 roku znalazł partnera, który sfinansował część przedsięwzięcia i uruchomił w Nowym Jorku Ragnar Options.

Ludzie, którzy znają osobiście Sperandeo wspominają o jego bezpośrednim podejściu do wielu kwestii oraz ogromnym szacunku dla pieniędzy innych ludzi.

Pochodzi ze skromnej rodziny przez co ma duży szacunek dla pieniędzy, powiedział Tony Biancaniello, prezes nowojorskiej firmy Global Marketing Services Inc. Nigdy nie zabezpiecza swoich opinii. Jeśli w coś wierzy, od razu Ci to powie. W Wall Street to powiew świeżego powietrza.

Samo(uk)zwańczy trader

Sperandeo jest ekonomistą samoukiem, który wykorzystuje różne wskaźniki do przewidywania wahań na rynku. W swojej książce “Methods of a Wall Street Master” strategie inwestycyjne Sperandeo analizuje Leon Cooperman, partner w nowojorskiej firmie Goldman Sachs & Co.

W każdej rozmowie może wnieść filozofię, psychologię, politykę i teorię ekonomii do rozmowy, zanim powie Ci, jakiego zakresu poszukuje na Dow lub kluczowych towarach” – napisał Cooperman. – “Jego aktywny umysł zawsze stara się łączyć te tematy z ich wpływem na rynek(…).“. Victor nie jest analitykiem technicznym; nie jest po prostu fundamentalistą i nie jest graczem wartości ani bystrym zegarem rynkowym. Jego podejście jest zarówno eklektyczne, jak i skupione.

Prognozy giełdowe

Reputacja Sperandeo jako proroka giełdowego została ogłoszona, gdy prawidłowo przewidział załamanie rynku w październiku 1987 roku. Ostrzegł przed ogromnym spadkiem na rynku w artykule Barrona z 21 września 1987 roku (wkrótce również się pojawi na Naszej stronie przetłumaczony dla polskich czytelników) i doradzał innym, aby sprzedali wszystko inne niż bony skarbowe i złoto.

Sperandeo z góry określa swoje straty, decydując, kiedy sprzedać przed dokonaniem początkowej inwestycji.

To doświadczenie sprawiło, że nie chciał ponownie zaangażować się w tego rodzaju szkolenia.

W pewnym momencie, próbował być “McDonald’s of trading” poprzez otwarcie firmy proptradingowej. Wyszkolił 38 osób w swoich teoriach inwestycyjnych i ustawił każdego z nich na rachunkach o wartości od 25 000 USD do 250 000 USD. Z 38 tylko 5 stażystów zarobiło pieniądze. Odpowiednia ochrona kapitału, zarządzanie ryzykiem pozwoliło zysk mniejszości na pokrycie strat większości, ale nic nie mogło zrekompensować straconego czasu. To doświadczenie sprawiło, że nie chciał ponownie zaangażować się w tego rodzaju szkolenia.

Sperandeo przypisuje swój sukces dyscyplinie emocjonalnej i powiedział, że zarabianie pieniędzy na rynku nie ma nic wspólnego z inteligencją. Twierdzi, że inteligentni ludzie nie są przyzwyczajeni do popełniania błędów i nie sprzedają się wystarczająco szybko, ponieważ oznaczałoby to błąd w ocenie.

Wierny włoskiemu dziedzictwu, znany jest przyjaciołom i inwestorom jako koneser żywności i wina. Jeden z jego udanych protegowanych, Warren Sulmasy, założyciel i dyrektor generalny nowojorskiego Harbor Securities L.L.C., powiedział, że Sperandeo wspierał połowę restauracji na Manhattanie i często zamawiał aż 10 dań na jednym lunchu. Jednak Sperandeo powiedział, że złagodził swój nienasycony apetyt, ponieważ jego metabolizm uległ spowolnieniu. Utrzymuje również reżim treningu fizycznego.

Biancaniello powiedział, że zawsze jest zabawnie trafić do restauracji ze Sperandeo. – Jest bardzo zabawny i znajduje się w centrum uwagi. Jest tam na górze z Madonną. – powiedział. – Prince, Madonna i Vic nie potrzebują nazwisk.

Strategie inwestycyjne

Dziś, Sperandeo należy do zarządzanych funduszy surowcowych, które stanowią zabezpieczenie przed rynkiem akcji. Ogólnie rzecz biorąc, te pule towarów poruszają się w przeciwnym kierunku niż rynek akcji.

Ten rodzaj inwestycji jest zazwyczaj skierowany do inwestorów przemysłowych lub funduszy emerytalnych, a minimalna inwestycja wymagana przez Sperandeo wynosi 250 000 USD, powiedział Spence Alpert, prezes i dyrektor generalny Alpert Capital Ltd. z siedzibą w Dallas.

Alpert lubi takie podejście inwestycyjne, ponieważ Sperandeo rozdziela fundusze na kilka funduszy surowcowych.

Dzięki rozłożeniu ryzyka na cały koszyk dostępnych towarów, eliminuje to ryzyko i można skorzystać z historycznego wzrostu cen towarów, kiedy rynek spada, a nawet zyskuje, kiedy rynek rośnie, powiedział.

Inwestorzy muszą być ostrożni, w jaki sposób ich portfele są alokowane, powiedział Biancaniello. – Dywersyfikacja to ochrona. Bez dywersyfikacji można szybciej zarabiać pieniądze. Iść prosto w górę jest najszybszą drogą, ale nie jest to najbezpieczniejsza droga.

Nie obchodzi mnie, czym handluję: IBM czy soja, powiedział. Nie lubię trzymać rzeczy dla długoterminowych inwestycji. Mając to na uwadze, Sperandeo powiedział, że jest on głównie zaangażowany w handel kontraktami terminowymi na rynku akcji, które mają niższe stawki podatkowe niż handel akcjami.

Sprzedawanie funduszy surowcowych zarządzającym funduszami emerytalnymi to ciężka sprzedaż, powiedział Alpert, ponieważ tradycyjny rynek surowcowy był bardzo ryzykowny. Zarządzający funduszami towarowymi pracują nad tym, jak sprawić, aby te inwestycje były praktyczne dla przeciętnego inwestora, powiedział Sulmasy.

Alpert uważa, że nadszedł czas na inwestycje funduszy surowcowych.

To, co teraz robi Vic, może wydawać się nowatorskie, ale prawdopodobnie stanie się bardziej popularne, gdy ludzie zapoznają się z tego typu inwestycjami, powiedział.

Jak sami widzimy po zawodowcach z Wall Street, istnych legendach, że szkoda im czasu na szkolenia nawet zawodników do własnych propów.

Bądź na bieżąco

1 Comment

  • Warto wspomnieć, że Victor wyciągnął wnioski z tego co zrobił , że. Dobierał ludzi ” na intuicje ” a nie to co liczy się najbardziej czyli zw/ na przyznawanie się do błędów. PIsze w ksiażce, , że teraz zrobił by inaczejj i dobierał by ludzi na podstawie tego czy potrafią zachować dyscypline i przyznawać się do błędów.
    Gdy tak zrobił, napewno oszczędził by sobie niezrealizowanych oczekiwań.
    Stąd mój wniosek, że kluczem jest zrobić DOOOOOBRĄ nauke, a to wymaga, moim zdaniem, popatrzenia na klienta jak na człowieka ” w całości” a nie przedmiot na którym mi nie zależy i tylko jest mi on potrzebny po $$$.
    Pozdrawiam
    Jakub Łabiga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *