List otwarty do Premiera w sprawie podatku od kryptowalut

Poniżej załączamy list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku handlu kryptowalutami.

 

Szanowny Panie Premierze,

 

Jako Fundacja działająca na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce, zrzeszająca ponad 20 tysięcy inwestorów i traderów, również z rynku kryptowalut,  z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację zatytułowaną “Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, która pojawiła się na stronach Ministerstwa Finansów. Z informacji tam zawartych można wywnioskować, że zakup kryptowalut na giełdach objęty jest obowiązkiem odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawia to, że handel kryptowalutami w Polsce stanie się nie tylko nieopłacalny, ale również niezwykle uciążliwy ze względu na to, że zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC.

W efekcie w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie.


Jako ekonomiczni patrioci chcemy rozwijać polską gospodarkę, chcemy płacić tutaj proste podatki, chcemy tworzyć miejsca pracy związane z najnowszymi technologiami.
Chcemy, aby Polska była liderem w dziedzinie rewolucji technologicznej na miarę Internetu i wykorzystała w pełni potencjał intelektualny, jaki drzemie w młodych i wykształconych Polakach. Chcemy, aby w Polsce powstawały firmy pokroju Google czy Yahoo. Do tego potrzeba jednak prostego i stabilnego prawa. Dlatego zwracamy się do Pana Premiera o pomoc w uzyskaniu jasnego i korzystnego dla branży blockchain stanowiska w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. W naszej ocenie obrót kryptowalutami na giełdach powinien być zwolniony z obowiązku opłacania podatku PCC i ufamy, że Pan Premier podzieli nasz pogląd.

 

Z poważaniem
Jakub Mościcki
Dyrektor generalny
Fundacja Trading Jam

Bądź na bieżąco

18 Comments

 • Dziwny ten list, jakby pisany przez samego ministra finansów.
  “Ekonomiczni patrioci?” – mam pewne obawy coż za “patrioci” za tym się kryją.

  • Wytłumaczę: termin ten oznacza Polaków mieszkających w Polsce i chcących płacić podatki w Polsce. A list powstał, bo technicznie nie da się sprostać wymogom MF!! Czy to takie trudne do zrozumienia? Zamiast szukać dziury w całym, skup się kolego na głównym problemie. A jak cię irytuje słowo patrioci to zachodzi pytanie kto i gdzie cię wychowywał. Zajrzyj do słownika, żeby nie mieć wątpliwości co to znaczy.

 • Super, a jak nie to naślemy Czoko.

 • […] źródło: https://tradingjam.pl/list-otwarty-do-premiera-w-sprawie-podatku-od-kryptowalut/ […]

 • Fajnie że chcecie, ale bankierzy nie chcą tracić swojej władzy i maja w dupie co ludzie chcą liczy sie co oni potrzebują.

 • No z tą “technologią na miarę internetu” to już trochę pojechaliście 🙂 A nie przyszło Wam do głowy, że to nie jest przypadek i celem takiej interpretacji jest właśnie pozbycie się problemu kryptowalut z Polski?

 • Fajnie, tylko że betony z pisu to oleją bo dla nich ważne że znaleźli sposób na załatanie budżetu. Wystarczy że armia urzedasow przejrzy YT tych ludzi którzy chwalą się ile to zarobili na kopaniu czy handlu, a to że zrujnują życie tysięcy młodych ludzi już ich nie obchodzi. Patologia i tak na nich zagłosuje w kolejnych wyborach bo zabierają tym niedobrym bogaczom co to ich stać na krypto i dają tym biednym 500+ co to mają tak ciężkie życie że tylko tanie wina piją.

 • Dekret Tadeusza Cichockiego. Możesz odmówić posłuszeństwa nielegalnej władzy. tcichocki.pl

 • Sam jesteś prolemem. Chodzi o wolność, zyski z całego świata, którymi się dzielimy. Postulujemy, a nawet strajkujmy z banerami jak będzie trzeba na temat zakwalifikowania nas jak foreks, cfd, opcje binarne, kantory, rynek walut a nie jak handlarzy samochodami, które sprzedaje się raz na rok. Hr@t.pl podpisano.

 • morawiecki to stary bankier i wie co robi. ostation oddał nawet coś z siebie że chce chronić obywateli przed następnym Amber Gold, wiec co tu więcej gadać?

 • Dziękuje całemu Trading Jam za ten list otwarty. Super sprawa. Mam pytanie: czy mogę w jakiś sposób podpisać się pod to inicjatywą??

 • Amber Gold to dopiero będzie jak fiskus zacznie egzekwować z prywatnych majątków na podstawie wytycznych Ministra Finansów. Tylko tym razem twórcą piramidy jest nikt inny jak Państwo polskie, z Rządem na czele. Spodziewam się egzekucji z dochodów, których kryptowalutowicze nigdy nie otrzymali – jeśli ktoś wykonał milionowy obrót, żeby ostatecznie uzyskać 10 tys. zł straty to i tak zgodnie z wytycznymi będzie musiał oddać drugie tyle (1% od miliona) z tytułu PCC – tym samym strata się podwoi – obywatel zubożeje, a Państwo zarobi jego kosztem. Trzeba też wziąć pod uwagę, że milionowy obrót to niektórzy wykręcają dziennie, żeby zarobić parę groszy, albo wylądować na stracie, więc to im należy najbardziej współczuć, bo zobowiązanie podatkowe może się okazać niespłacalne przez kilka kolejnych pokoleń 🙁 Ja się zastanawiam, czy to się w ogóle nie nadaje na jakiś pozew zbiorowy. Może mógłby się jakiś prawnik wypowiedzieć?

  • Na bazie wszelkiej maści wiadomości rządowych też zrozumiałem, że, nawet mając stratę, z łatwością można wyjść na minus ze względu na podatki i intensywny obrót krypto. Jeśli tak jest w istocie to też uważam, że należy złożyć pozew zbiorowy. Zamierzam znaleźć jakieś biuro rachunkowe które rozumie temat bo sam nie potrafię rozgryźć jak prawidłowo rozliczyć krypto…

 • O takie działanie chodzi. Trzeba tłumaczyć i pokazać że takimi dekretami państwo tylko traci. Nie można iść na konfrontacje bo to nic nie da.

 • Ja nie rozumiem. Problemem nie jest PCC tylko wymiana altcoinów, która została opodatkowana 19% lub 32%. Jeżeli wymieniamy 1BTC na jakiegoś alta to musimy zapłacić 19% lub 32% podatku od tej kwoty. Potem po zamianie z alta na 1 BTC ponownie płacimy 19% podatku od całej wartości !!! Wynika to z tego że interpretacja stawia alty na równi z prawem majątkowym, a podatkowi nie podlega różnica wartości tylko cała kwota i nie ma kosztów !! Tak jak z mieszkaniem. Przy tym podejściu 1% z PCC to pikuś !!

  Przykład: kupiłeś BTC za 1000zł , wymieniasz na Litecoina cała kwotę, i już płacić 180zł podatku, po chwili zamieniasz Litecoin z powrotem na BTC i nowy płacisz 180zł podatku (jeżeli jesteś w pierwszej skali podatkowej 18%). Czyli po dwóch wymianach z 1000zł zapłacisz 360zł podatku.

 • […] jak piszą autorzy wiele podmiotów opuściłoby Polsce ze względu na prawo podatkowe. W liście przekazywane są również inne ciekawe […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *