List otwarty Fundacji Trading Jam do KNF w sprawie kryptowalut

Fundacja Trading Jam, wierząc w świetlaną przyszłość jaka rysuje się przed kryptowalutami i technologią blockchain, wystosowała list otwarty do KNF z propozycją wypracowania regulacji prawnych, które pozwolą Polsce być liderem w świecie nowej, cyfrowej ekonomii, a firmom z dziedziny kryptowalut umożliwią legalne i spokojne działanie.

Pełna treść listu poniżej:

Warszawa 22.11.2017

Fundacja Trading Jam
Piękna 24/26A
00-549 Warszawa

 

Komisja Nadzoru Finansowego
Plac Powstańców Warszawy 1
skr. poczt. nr 419
00-950 Warszawa 1

LIST OTWARTY

 

Szanowni Państwo,

 

W związku z rozpoczęciem przez Komisję Nadzoru Finansowego prac nad kampanią edukacyjną dotyczącą kryptowalut, my, jako Fundacja Trading Jam, działająca na rzecz i skupiająca inwestorów i traderów indywidualnych, wyrażamy chęć włączenia się we wspomniane prace. Działania te są zbieżne z celami istnienia naszej Fundacji, która skupia się głównie na edukacji finansowej, napiętnowaniu oszustw i nadużyć oraz promocji uczciwych praktyk na rynku finansowym.

Dlatego proponujemy stworzenie “Koalicji na rzecz cyfrowej ekonomii”, która składając się z ekspertów i praktyków rynku kryptowalut, włączyłaby się w stworzenie materiałów edukacyjnych oraz ich należytej promocji.

Uważamy, że odpowiednie podejście do tematu kryptowalut jest dla Polski olbrzymią szansą na uzyskanie miana lidera w nowej, cyfrowej ekonomii XXI wieku.

Dlatego postulujemy:

1) Przeprowadzenie debaty publicznej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: emitentami, inwestorami, właścicielami giełd, właścicielami kopalń oraz programistami.

2) Wypracowanie jasnej definicji kryptowaluty.

3) Określenie sposobów informowania o potencjalnych piramidach i oszustwach oraz postępowania w ich przypadku.

4) Wypracowanie propozycji rozwiązań prawnych dotyczących:

-kwestii finansowo-podatkowych,
-obrotu kryptowalutami,
-emisji kryptowalut.

5) Uzgodnienie sposobów audytowania kopalni współdzielonych (pooli) i giełd kryptowalut.

6) Stworzenie norm dla banków i instytucji finansowych  zgodnych z AML i KYC w interesie posiadaczy rachunków bankowych, którzy są uczestnikami handlu kryptowalutami.

Im szybciej powyższe postulaty zostaną uzgodnione, tym mniej osób zostanie poszkodowanych przez firmy podszywające się pod rzeczywiste kryptowaluty.

 

Z wyrazami szacunku

Rafał Zaorski Jakub Mościcki

Prezes Zarządu Dyrektor Generalny

 

 

Bądź na bieżąco

1 Comment

  • Ja pamiętam jeszcze dewaluację złotówki o około 10% w latach dziewięćdziesiątych, którą wykonała H.G.W. Delikatne oskubanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *