Najgorętszy portfel roku. George Soros.

George Soros (ur. 1930r.) to zdecydowanie legenda spekulacji i inwestowania. Oprócz kolosalnych kwot rzędu kilku miliardów dolarów, które potrafił zarobić w przeciągu kilku dni, znany jest alternatywnego podejścia do rynków co pozwoliło mu na zagrania, których historia nie zapomni. Słynne trade’y przeciwko funtowi, tajskiemu bahtowi, jenowi. Powołany przez Sorosa Quantum Fund licząc od 1969 roku osiągnął skumulowany zysk 32% na rok.  W ostatnich latach zwroty Soros Management Fund wyglądają następująco.

Charakterystyczną cechą Sorosa jak na inwestora, którego zna cały świat finansów jest to, że znika na długi czas z przestrzeni medialnej i nagle pojawia się, wykorzystuje lewar medialny i prowadzi duży “bet”. Ostatnim takim zrywem była między innymi sytuacja kiedy Donald Trump został wybrany na prezydenta – oficjalnie Soros mocno shortował indeks S&P (poprzez opcje). Jak widzimy po historycznych notowaniach, nie była to za dobra decyzja; nie można też zapominać o tym, że stary lis nie dałby się tak “zrobić”.

It’s not whether you’re right or wrong, but how much money you make when you’re right and how much you lose when you’re wrong”

George Soros

Obecnie portfolio Sorosa jest widocznie zdywersyfikowane (jak na niego 😉 ) – oczywiście ma kilka spółek w portfolio, które są jego ulubieńcami od dłuższego czasu. To domena tego inwestora (jak i wielu innych macro traderów), przez dłuższy okres czasu gra dosyć defensywnie. Ryzykuje mało. Kiedy jest pewny swojego zdania,  a rynek może wg. niego zachować się na dwa sposoby: pozostać mało zmienny (nie tworzy dużych ryzyk) lub wykonać gwałtowny ruch w kierunku, który rozpoznał. Wtedy angażuje większą cześć swojego kapitału i prowadzi “big bet”.

Skład portfela Soros management fund LLC

Portfolio Soros Fund Mangment LLC składa się z aktywów w głównej mierze z sektorów:

  • 20,09% – Communication services (usługi komunikacyjne) – płatne usługi telewizyjne i telekomy – udział tego sektora w portfolio gwałtownie wzrósł (prawie 4 krotnie) we wrześniu 2016r

Główna spółka w tej części portfolio to Liberty Broadband Corp (19,49%), której główne aktywa to Charter Communications (amerykańska spółka telekomunikacyjna oraz organizująca mass media; zapewnia usługi 26 milionom amerykanom, oraz jest to drugi co do wielkości dostawca telewizji kablowej w US)  i TruePosition inc. Reszta pozycji w tym sektorze jest bardzo mała (0,3%-0,15%).

  • 14,84% – Financial services (usługi finansowe)

W tej części portfolio znajdziemy w głównej mierze spółki z sektora asset management, brokerów, banki, instytucje kredytowe i przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, oraz jedną z większych pozycji w portfelu Sorsa – Altaba Inc (4,40%).

  • 12,61% – Nieruchomości – udział tego sektora w portfolio Sorosa wzrósł prawie 4 krotnie na początku 2017 roku, a do 2019r. 12 razy!

Ciekawym kąskiem tego portfela jest spółka VICI properties (11,68%). Jest to REIT czyli trust inwestujący w nieruchomości – specjalnością VICI są kasyna, hotele, tory wyścigowe i pola golfowe.

Posiada też ekspozycje (0,93%) na dwa inne REITy – Annaly Capital Management i AGNC Investment Corp.

  • 10,19% – Consumer Cyclicals – to najprościej tłumacząc spółki, które bardzo mocno reagują na cykle biznesowe i cykle gospodarcze np. przemysł samochodowy, rozrywka, firmy z branży nieruchomości. Jest to obszar szczególnie narażony na zmiany poziomu wydatków, konsumpcji. Takie spółki ulegają zazwyczaj większej zmienności i są bardziej ryzykowne, ale też mogą mieć wyższy potencjał wzrostu.

Tak więc znajdziemy tutaj spółkę związane z podróżami i rekreacją – Caesars Entertainment Corp (5,81%); spółki budujące domy tj. D.R. Horton Inc (1,83%) i Meritage Homes Corp. Ciekawym elementem jest także kultowa spółka The Walt Disney Co (1,13%) i eBay (1,09%).

  • 8,04% – Technologie – od 2012 spółki technologiczne stanowią od 11% do 21% portfela

Z kolei w tej części portfolio zauważamy 12 pozycji z czego 4 są znaczące. Red Hat Inc zajmujący się tworzeniem i dystrybucją oprogramowania dla przedsiębiorstw. Spółka Alphabet chyba nie wymaga przedstawienia. Symantec Corp sprzedaje oprogramowaniem które skupia się na ochronie danych, bezpieczeństwu i zarządzania informacjami – można znać tą spółkę z serii antywirusów Norton.

  • 5,81% – Consumer Defensive – to sektor, który jest przeciwieństwem Consumer Cyclicals. Obejmuje spółki produkujące dobra i usługi, na który jest prawie stały popyt, niezależnie od koniunktury – papierosy, żywność, napoje, artykuły gospodarstwa domowego (występuje tu często tzw. paradoks Griffena). Spółki te charakteryzują się raczej niższą zmiennością, są bardziej bezpieczne co pozwala być bardziej defensywnym kiedy rynki są przewartościowane.
  • 4,54% – Healthcare

W grupie sektora opieki zdrowotnej/medycznej widzimy zdywersyfikowane portfolio spółek, które zajmują się wyrobem leków, biotechnologią, sprzedażą ubezpieczeń zdrowotnych.

Proste wnioski ze składu portfolio Georgea Sorosa (stan na 30.06.2019r) są takie, że inwestor raczej nie boi się mocnej recesji. Mówi o tym duże zaangażowanie w spółki, które w sytuacji gwałtowniejszego spowolnienia gospodarczego straciłyby najwięcej. Drugi wniosek, który wysnuty jest z dużego zaangażowania w VICI Properties i inne REITy amerykańskie – wg. Sorosa panika związana z przewartościowanymi amerykańskimi nieruchomościami jest niezasadna.

Należy też zauważyć, że Soros skompletował obecne portfolio w odpowiednim momencie. Jest w dużym zysku i ma sporo miejsca do ewentualnej ucieczki w niekorzystnej sytuacji.

Styl Sorosa jest unikalny. Bardzo dobrze widać jego podjęcie do start jeżeli poobserwujemy portfolio kwartał w kwartał.

 “Once we realize that imperfect understanding is the human condition there is no shame in being wrong, only in failing to correct our mistakes.”

“If I had to sum up my practical skills, I would use one word: survival. And operating a hedge fund utilized my training in survival to the fullest.”

Bardzo wiele pozycji ma status sold out. Soros nie dość, że potrafi świetnie stawiać hipotezy w obliczu rynku to na dodatek jest w stanie w jednym momencie stwierdzić że nie ma racji. 

Ta sama cecha łączy wielu możnych rynków finansowych – Ray Dalio, Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller, jak i historyczna postać w swoim najlepszym okresie Jesse Livermore.

************************************************************************

Zebrał i opisał Jakub Zgoła.

Źródła:


Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *