Nie chce spędzić całego życia goniąc SP500.

Długoletni inwestor i zarządzający funduszem hedgingowym Louis Bacon planuje zwrócić kapitał inwestorom po 30 latach inwestycji. Czas sprzyja zrobieniu kroku o którym myślałem już dłuższy czas i prywatyzuje trzy flagowe fundusze – oznacza to zwrócenie aktywów klientom, napisał Bacon w liście do inwestorów.

Moore osiągnął roczny zwrot netto w wysokości 17,6% i skumulowany zwrot w wysokości ponad 21,000% od momentu powstania swojego flagowego funduszu Remington, ale w tym roku zwrócił jednocyfrowe zyski na niskim poziomie – zauważył hedge-fund manager.

Bacon, który założył Moore w 1989 roku z 25 000 USD spadku po matce, jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych inwestorów swojej ery. Bacon spopularyzował handel na zasadzie “makro”, stawiając na wszystko, od amerykańskich akcji po obligacje europejskie i waluty azjatyckie w oparciu o to, czego oczekiwał od globalnej makroekonomii.

W pierwszym pełnym roku działalności Moore’a, jego zakład, że Saddam Husajn zaatakuje Kuwejt wygenerował 86% zwrotu, jak napisał Bacon w kronice dwudziestu lat działalności giełdowej. W liście napisano również, że 13 lat później, dokładne prognozy Bacona dotyczące wydarzeń rynkowych wokół wojny w Iraku przyniosą zwrot 35%.

Jego fundusz z powodzeniem obstawiał również rynki japońskie na początku lat 90-tych i w pewnym momencie zarządzał kwotą ponad 10 miliardów dolarów.

Ostatnia dekada okazała się jednak trudniejsza dla Bacona, który starał się dorównać swoim historycznym zwrotom dzięki utrzymującym się niskim stopom procentowym. Fundusz Moore zarządzany przez Bacona spadł podobno o prawie 6% w 2018 roku w obliczu dwóch skoków wahań na rynku; inny fundusz firm nadzorowany przez innych zarządzających spadł o 3,3%, jak podaje Financial Times, który po raz pierwszy doniósł o zbliżającym się zamknięciu Moore’a.

Ale nie jest on jedynym zarządzającym funduszem, który w ostatnich latach zmagał się z trudnościami.

Miliarder Leon Cooperman ogłosił zamknięcie swoich funduszy Omega latem 2018 roku, mówiąc klientom, że “nie chce spędzić reszty mojego życia goniąc 500 S&P”.

Miliarder Jeffrey Vinik, który zyskał sławę prowadząc fundusz Fidelity’s Magellan, powiedział CNBC w zeszłym miesiącu, że zamykał swój fundusz hedgingowy niecały rok od jego ponownego uruchomienia.

“W ciągu ostatnich kilku miesięcy było znacznie trudniej zebrać pieniądze, niż się spodziewałem” – powiedział Vinik w liście do inwestorów.

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *