Podsumowanie konferencji w Ministerstwie Finansów

W czwartek 28 września odbyła się konferencja uzgodnieniowa na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw.

Przedstawiliśmy nasze argumenty odnośnie zmiany wielkości lewara dostępnego u polskich brokerów, propozycji wprowadzenia ochrony przed ujemnym saldem oraz propozycji blokowania domen firm wpisanych na listę ostrzeżeń KNF.
Stanowisko inwestorów jak i brokerów było dosyć zbieżne. Zarówno inwestorzy jak i brokerzy zdecydowanie sprzeciwiali się ograniczaniu wielkości lewara dostępnego dla inwestorów indywidualnych.

Zwróciliśmy uwagę na to, że proponowane zmiany mogą spowodować efekt zupełnie odmienny od zamierzonego. Bezpieczeństwo inwestorów ulegnie znacznemu obniżeniu wbrew temu co twierdzi ministerstwo, gdyż inwestorzy przeniosą swoje środki poza granice Polski, gdzie nie będzie takich ograniczeń. Spowoduje to, że ewentualne spory z brokerami będą rozstrzygane poza granicami Polski, a co za tym idzie znacząco wzrosną koszty obsługi prawnej takich sporów, a także brak wsparcia ze strony instytucji takich jak Rzecznik Finansowy czy KNF.

Praktycznie wszystkie instytucje państwowe wydawały się głuche na przedstawione argumenty.

 

 

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *