Raport w sprawie działań XTB – MASTER CHEAT

W trakcie piątkowej konferencji XTB, którą organizuje pod nazwą “Masterclass” już było apogeum na granicy tolerancji zamiatania sprawy pod dywan przez jednego z największych brokerów w Polsce oraz Europie. Jako fundacja musieliśmy działać wręcz partyzancko, aby podkreślić na szerokiej publiczności, że w Polsce nie ma przyzwolenia na takie traktowanie inwestorów, którym należy się odszkodowanie. Wzięliśmy banery, koszulki i wyszliśmy protestować przed konferencją Masterclass, a tak naprawdę MASTER CHEAT. Początkowo działania fundacji były marginalizowane przez scenę w Polsce. Po manifestacji biegun się zmienia.

Kalendarium XTB

01.2014 – 03.2016 – okres tzw. niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji zleceń przez spółkę X-Trade Brokers (XTB). Później ten sam okres badał KNF.

03.2016 – moment kiedy spółka X-Trade Dom Maklerski (XTB) zaczęła przygotowania do debiutu na parkiecie GPW.
XTB zastrzegł w regulaminie, że może odrzucić zlecenie, jeśli między jego złożeniem a zawarciem transakcji cena instrumentu „zmieniła się w sposób istotny”.

06.05.2016 – debiut spółki na GPW. KNF rozpoczyna kompleksową kontrolę działalnośći XTB za okres wymieniony na samym początku historii.

09.2016 – koniec kontroli KNF: wynik to 50 różnego rodzaju naruszeń przepisów prawa i wewnetrznych regulacji XTB oraz wydaje 47 zaleceń pokontrolnych. Broker nie zgadza się z uwagami.

02/03.2017 – do prokuratury wpływa zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

11.2017 – KNF wszczyna postępowanie administracyjne przeciwko spółce XTB. Broker wydaje oświadczenie w którym nie zgadza się z uwagami KNF.

12.11.2017 – publikacja artykułu Dawida Tokarza w Pulsie Biznesu pt. “Prokuratura prześwietla XTB”

13.11.2017 – okładka papierowego wydania “Puls Biznesu” to “XTB ma śledczych na karku”. Akcje spółki po publikacji w jeden dzień spadają o ponad 40% (ćwierć miliarda złotych). Najniższe notowanie od debiutu.
Natychmiastowa decyzja fundacji Trading Jam m.in przez usunięcie logotypu spółki z baneru.

18.08.2017 – wszczęcie śledztwa i gromadzenie dowodów dot. m.in stosowania tzw. niesymetrycznego parametru modelu egzekucji zleceń.

18.09.2018 – KNF nakłada rekordową karę za dewiację w wysokości 9,9 mln PLN (Komisja ustaliła, że XTB od 1 stycznia 2014 r. do 31 maja 2015 r. stosował niesymetryczne ustawienie parametru „deviation” – czytamy w komunikacie Komisji). Spółka odwołuje się od decyzji nadzorcy.

19.03.2019 – Trading Jam wzywa całą scenę trejderską na swoim FP do zajęcia stanowiska przez wszystkich “influencerów”oraz przyłączenia się do protestu, aby ramię w ramię stanąć po stronie poszkodowanych inwestorów.

21.03.2019 – fundacja Trading Jam Session wysyła list otwarty do Przewodniczącego KNF w sprawie ujawnienia raportu z kontroli XTB za lata 2014/2016.

25.03.2019 – Spółka X-Trade Brokers zgarnia statuetki InvestCuffs 2019 w kategorii “Polski Broker Forex Roku/ Polski Broker CFD Roku/ Kampania Marketingowa Roku”. Raport KNF wciąż nie jest ujawniony. Poszkodowani wciąż nie odzyskali środków.

10.09.2019 – Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymuje karę 9,9 mln PLN kary KNF (“WSA całkowicie podzielił zdanie Komisji Nadzoru Finansowego, że XTB pogwałcił prawny nakaz uwzględniania najlepiej pojętego interesu klientów, bo w ogóle nie informował ich o stosowanych przez siebie parametrach”), drugi zajmuje się pozwem przeciwko brokerowi w wysokości 7 mln PLN. Na ten dzień policja przesłuchała również 283 pokrzywdzonych.

Fundacja TJS manifestuje

Działając w imieniu poszkodowanych inwestorów złapaliśmy za banery oraz koszulki i ruszyliśmy pod miejsce, gdzie XTB organizowało swoją konferencją, aby pokazać światu, że klient w Polsce potrafi walczyć o swoje. To co zawsze wspominamy, musimy pokazać siłę, że walczymy o sprawiedliwość bezwzględnie przeciwko każdej instytucji, która łamie prawo i nie chce rozliczyć się przed poszkodowanymi. Każda taka akcja czyni polską scenę silniejszą.

Zachodnie media zaczynają informować co się dzieje w Polsce

X-trade brokers jest brokerem globalnym, a wyrok zapadł tylko w Polsce. Poszkodowani mogą być tak naprawdę na całym świecie, a zamiatanie sprawy w Polsce, czyli gaszenie w zarodku mogło uchronić brokera i jego zagranicznych klientów przed prawdą.

Solidarnie ponad podziałami

Najważniejszym punktem zwrotnym w działaniach na pewno była reakcja przedstawicieli różnych środowisk. Bez solidarnego podejścia akcja na pewno by nie nabrała takiej siły. Najważniejsze jest wsparcie drobnych inwestorów oraz tych większych, publicystów, blogerów w walce porównywalnej do biblijnego fragmentu walki Dawida z Goliatem. Musimy położyć kres bezkarności instytucji finansowych, korporacji, które mają do dyspozycji potężne budżety marketingowe, a stać ich nawet na to, aby organizować konferencję na skalę ogólnopolską po to, aby przykryć nierozliczone rachunki.

XTB obecnie ma naprawdę ciężką sytuację w środowisku, ponieważ dochodzą kolejni, którzy zrywają współpracę marketingową.

Artykuły dostępne na ten temat

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *