Santa Claus Rally.

Amerykańskie indeksy po raz kolejny śrubują maksymalnie szczyty. DAX w konsoli. WIG20 na czerwono. Tutaj św. Mikołaja nie ma.

Rajd Świętego Mikołaja opisuje trwały wzrost na rynku akcji, który ma miejsce w ostatnim tygodniu grudnia oraz przez pierwsze dwa dni handlowe w styczniu. Istnieje wiele wyjaśnień przyczyn rajdu Świętego Mikołaja, w tym względy podatkowe, ogólne poczucie optymizmu i szczęścia na Wall Street oraz inwestowanie bonusów świątecznych. Inna teoria jest taka, że niektórzy bardzo duzi inwestorzy instytucjonalni, z których wielu jest bardziej wyrafinowanych i pesymistycznych, ma tendencję do wyjeżdżania na wakacje w tym czasie pozostawiając rynek inwestorom detalicznym, którzy są bardziej byczy. Instytucjonalni gracze rozliczają swoje książki przed przerwą świąteczną i ich po prostu nie ma.

Rajd Świętego Mikołaja jest zjawiskiem sezonowym, według “The Stock Trader’s Almanac”, wieloletniego dostawcy analiz zarówno cyklicznych, jak i sezonowych tendencji rynkowych. W 2017 roku Seeking Alpha zacytował almanach, mówiąc:
– Od 1969 roku, rajd Mikołaja przyniósł dodatnie zwroty w 34 z ostatnich 45 sezonów świątecznych – ostatnich pięciu dniach handlowych w roku i pierwszych dwóch dniach handlowych po Nowym Roku. Średni łączny zwrot w tych dniach wynosi 1,4%

Wielu uważa, że rajd Mikołaja jest wynikiem zakupu akcji w oczekiwaniu na wzrost cen akcji w styczniu, inaczej znany jako efekt styczniowy. Istnieją również pewne badania, które wskazują na to, że w grudniu akcje osiągają lepsze wyniki.

Publicyści ekonomiczni zazwyczaj wypowiadają się na temat prawdopodobieństwa rajdu Świętego Mikołaja. Niektórzy powołują się na analizę fundamentalną i techniczną, a inni nie wychodzą poza sferę domysłów.

Według Barronsa, handel w okresie po świętach Bożego Narodzenia nie jest zalecany. Niewiele jest plusów i od 2017 roku rynek spadł w dwóch z trzech poprzednich lat. Co więcej, jeśli nie ma rajdu, może to być oznaką niedźwiedziego rynku w przyszłości. W ostatnich tygodniach 1999 i 2007 r. ceny akcji gwałtownie rosły, ale dopiero potem pojawiły się rynki niedźwiedzi. Lepszą strategią jest utrzymanie długoterminowej strategii inwestycyjnej i nie dać się skusić obietnicy rajdu Mikołaja lub efektów styczniowych.

marketwatch / barrons / yahoo-finance

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *