Trading Jam przeciwko podatkowej dyskryminacji

W związku z opublikowaniem przez Ministerstwo Finansów “Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego”, Fundacja Trading Jam zgłosiła swoje uwagi do przedłożonych propozycji. Część proponowanych zmian oceniamy pozytywnie niestety niektóre wydają się być bardzo krzywdzące dla części inwestorów.


Poniżej treść pisma.

Uwagi do Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

        Działając w imieniu Fundacji Trading Jam, zrzeszającej ponad 30 000 inwestorów, pragnę przedstawić nasze uwagi do „strategii rozwoju rynku kapitałowego”.

Wyrażamy ogromne zadowolenie, że poprawa losu inwestorów rynków kapitałowych stała się przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Finansów. Niestety wśród propozycji w naszej opinii korzystnych, pojawiły się propozycje mające negatywny wpływ na rozwój rynku finansowego.

Postulat zniesienia możliwości wspólnego rozliczania podatku od zysków kapitałowych z giełdy, kontraktów CFD, kontraktów terminowych i kryptowalut jest postulatem szkodliwym  gdyż dyskryminuje inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem oraz zniechęca osoby początkujące do zainteresowania się tematem inwestycji, co długoterminowo będzie szkodliwe dla rynku akcji oraz spowolni rozwój kultury inwestowania w Polsce, która została kompletnie zniszczona przez okres komunizmu.

Dlatego apelujemy aby dochody z giełdy, kontraktów CFD oraz kryptowalut podlegały wzajemnej kompensacji w podatku od dochodów kapitałowych.

Natomiast limit kwotowy uprawniający do obniżonego podatku od dywidend powinien być określony przynajmniej na poziomie umożliwiającym zgromadzenie kapitału emerytalnego, aby zachęcić inwestorów do odkładania kapitału w bardzo długim terminie.

W związku z tym proponujemy aby limit ten był przynajmniej na poziomie 500 000 zł.

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *