Trading Jam Session na Giełdzie Papierów Wartościowych.

26 lipca 2019 roku Trading Jam Session zapyta na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych “Czy spekulacja to kradzież?”. Do tej niecodziennej dyskusji dojdzie o godzinie 17:30 w Sali Notowań przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie siedzibie GPW.

Czy spekulacja to kradzież?
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/355473271790436/

Link do rejestracji, która jest wymagana przez GPW ze względów bezpieczeństwa: https://www.gpw.pl/gpw_debata

Link do transmisji live: https://www.youtube.com/watch?v=Wma-LJkmE0s

 

Mija 30 lat od upadku gospodarki centralnie planowanej, która nie pozwalała w swoich założeniach na wolny rynek kontrolowany przez popyt i podaż. Propagandowe media – przebitki w Naszym materiale zapowiadającym – na każdym kroku zaznaczały szkodliwość spekulantów oskarżając ich o całe zło tego świata oraz wszystkie braki w sklepach.

Spekulacja to kradzież?

Kiedy postanowimy w Google.pl wpisać samo hasło “spekulacja” to pierwsze hasło jakie się pozycjonuje to dosłowna definicja, czyli spekulacja jako jeden z motywów transakcji kupna-sprzedaży, a jej celem jest osiągnięcie określonego dochodu poprzez wykorzystanie przewidywanych (analiza techniczna?) zmian cenowych. Cechą spekulacji w odróżnieniu od klasycznej strategii arbitrażu jest podejmowanie ryzyka.

Natomiast według słownika spekulacja (rzeczownik, rodzaj żeński) to myślenie oderwane od rzeczywistości, niedające się sprawdzić. Pod takim przypisem spotykamy się z ekonomicznym odnośnikiem to nieuczciwe przedsięwzięcie, wykupywanie i odsprzedaż z dużym zyskiem towarów na które popyt przewyższa podaż.

Strona sjp.pl pozycjonuje się wysoko z dwoma wyjaśnieniami: 1) przeprowadzanie ryzykownych transakcji obliczonych na szybki, duży zysk; spekulanctwo; 2) teoretyczne dociekanie nieopierające się na doświadczeniu, niedające się sprawdzić.

Niedaleko od tych teorii również jest słownik PWN, który podaje:

  1. «wykupywanie i odsprzedaż z nadmiernym zyskiem towarów, na które popyt przewyższa podaż»
  2. «myślenie nieopierające się na doświadczeniu lub oderwane od życia»

Specjalna komisja ds. spekulacji

Rafał Zaorski podjął inicjatywę jako Trading Jam Session, aby powołać specjalną komisję, której członkowie będą pochodzić ze wszystkich biegunów, ze wszystkich stron światopoglądowych, aby ostatecznie ustalić i określić raz na zawsze jak to jest z tą spekulacją.

Komisja w składzie:

ks. Jacek Gniadek
Krzysztof Karoń
Tomasz Piwoński
dr Jakub Bożydar Wiśniewski
Rafał Zaorski
i Wy nasza publiczności.

Spekulacja – zmienił się ustrój a czy w głowach została Polska Ludowa ?

Sonda uliczna zorganizowana przez Trading Jam Session, aby sprawdzić jakie nastroje panują wśród ludzi na ulicach stolicy.

Debata debatą, komisja komisją, ale postanowiliśmy również wyjść na ulicę Warszawy oraz zapytać ludzi jak w ich głowach osadzona jest mentalność spekulancka. Wyniki sprawdźcie sami.

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *