“Zapytałeś mnie, czego się nauczyłem. Niczego się nie nauczyłem”. Druckenmiller o swoim błędzie.

Georg Soros powiedział: Trzeba odwagi, aby być świnią. Stanley Druckenmiller rozwinął: Pierwszą rzeczą, jaką usłyszałem, kiedy zacząłem pracę na giełdzie – byki zarabiają pieniądze, niedźwiedzie zarabiają pieniądze, a świnie są zabijane. Jestem tu, żeby ci powiedzieć, że byłem świnią. I mocno wierzę, że jedynym sposobem na osiąganie długoterminowych zysków w naszym biznesie, które są lepsze, jest bycie świnią.

– Nic nie daje menadżerowi lepszego uczucia niż zarabianie pieniędzy dla jego lub jej inwestorów, kiedy prawie wszyscy inni przegrywają. – skomentował kiedyś Michael Steinhardt.

Bańka technologiczna to współczesny plakat dla menedżerów funduszy, którzy nie nadążają. W latach 1995-1999, NASDAQ Composite zyskał 441%, czyli 40% rocznie.

Wczoraj wspominaliśmy o młodym, genialnym inwestorze, który swoim eklektycznym podejściem do zarządzania portfelem rozkochał w sobie Dreyfusa. Stanley Druckenmiller stworzył jeden z najlepszych “track-records” (taki myfxbook dla poważnych inwestorów) wszech czasów. W 1988 roku sam jeszcze wzdychał do Georga Sorosa i mimo sukcesów dążył do współpracy z nim. Stan jest jednym z niewielu inwestorów, którzy wyraźnie widzą i poruszają się po makro krajobrazie z lekkością cukiernika zakochanego w ozdabianiu tortów. Jednak pod koniec lat 90-tych, podobnie jak wielu innych poważnie zakwestionował swoje umiejętności i… przestraszył się straty.

Na początku 1999 roku Druckenmiller stracił akcje spółek technologicznych o wartości 200 milionów USD w Quantum Fund. Brakowało mu dobrego timingu, zbyt wcześnie zajmował pozycję krótkie i został zmuszony do pokrycia strat kilka miesięcy później – 600 milionów USD. Do maja fundusz zmniejszył się o 18%. Tymczasem NASDAQ Composite wzrósł o 15%, a S&P 500 o 10%.

Nawiązując do wstępu.

Stan praktykując to co mówił udał się na zakupy i zebrał akcje spółek technologicznych na 6 miliardów USD. Cała operacja zajęła kilka miesięcy.

Jednym z najlepszych koników, które kupił to VeriSign. Spektakularny bieg. Od stycznia 1999 roku do lutego, akcje zyskały 1575%, podwajając się średnio co 72 dni. Akcje osiągnęły swój szczyt finalnie na 251 USD, a Druckenmiller skupował od 50 USD.

Zapytany o swoje doświadczenie Druckenmiller powiedział:
– Kupiłem akcje techniczne warte 6 miliardów dolarów, a w ciągu sześciu tygodni straciłem 3 miliardy dolarów w tej jednej sztuce. Zapytałeś mnie, czego się nauczyłem. Niczego się nie nauczyłem. Już wiedziałem, że nie powinienem tego robić. Byłem tylko emocjonalną huśtawką i nie mogłem się powstrzymać. Więc może nauczyłem się nie robić tego ponownie, ale już o tym wiedziałem.

Źródła: marketwatch.com / yahoo-finance / CNBC

Bądź na bieżąco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *