Słuchaj radia TJS na żywo

Uregulowanie Bitcoina, innych kryptowalut i NFT kwestią bezpieczeństwa narodowego USA – według Joe Bidena

Administracja Bidena przygotowuje się do wydania w przyszłym miesiącu wstępnej rządowej strategii dotyczącej zasobów cyfrowych i zamierza zlecić agencjom federalnym ustalenie jakie zagrożenia i możliwości stwarzają te aktywa – donosi Bloomberg i inne amerykańskie media. Agencje rządowe mają przyjrzeć się nie tylko Bitcoinowi i innym kryptowalutom, ale także stablecoinom i NFT.

 „Aktualnie kryptowalutami zajmują się różne agencje, w tym Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi”, ale brakuje jednolitych kryteriów klasyfikacji tych aktywów cyfrowych, podjęte działania, mają zmienić tę sytuację.

Komentujący decyzję Bidena zastanawiają się jednak nad tym co może być powodem takiego wzrostu zainteresowania aktywami cyfrowymi, zwłaszcza, że ostatni okres jest dla kryptowalut dość burzliwy. Jack Kelly z Forbes sformułował teorię, iż „przyczyną tego zainteresowania może być chęć szukania źródeł finansowania dla pochłaniającej ogromne środki infrastruktury Bidena oraz innych jego planów, które powodują ogromne zadłużenie kraju.”

„Świat aktywów cyfrowych jest teraz zbyt wielki by upaść, ale nie na tyle wielki, aby nie móc wyciągnąć z niego sporej ilości pieniędzy”

Podejście Joe Bidena zmierzające do uregulowania kryptowalut różni się znacznie od podejścia Donalda Trumpa, którego „administracja stawiała sobie za priorytet deregulację rynków finansowych i Ameryki Korporacyjnej”.

Ewelina Podgrudna
Rzecznik Praw Tradera
Adwokat specjalizujący się w prawie rynku kapitałowego
 http://www.kancelaria-podgrudna.com.pl/

Źródła:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-21/white-house-is-set-to-put-itself-at-center-of-u-s-crypto-policy?sref=3REHEaVI

https://www.barrons.com/articles/white-house-executive-action-regulate-cryptos-national-security-51643312454

https://www.forbes.com/sites/jackkelly/2022/01/28/president-joe-biden-is-going-after-bitcoin-cryptocurrencies-and-nfts/